PRAKTILISED NÕUANDED: KUIDAS JAHUTADA OMA LEMMIKUT KUUMAL SUVEPÄEVAL?
27.06.2022
Enne, kui päris suvekuum Eestimaad väisab, on mõttekas olla ennatlik ja rääkida sellest, kuidas kohusetundlikud omanikud saavad aidada oma lemmikul kuumaga toime tulla! Piisav vee tase kehas on oluline, sest see reguleerib mitmeid olulisi kehafunktsioone – nt läbi hingamise reguleeritakse keha temperatuuri, vedeliku abil eemaldatakse kehast jääkmaterjale, vereringe abil transporditakse toitaineid ja hapnikku läbi raku seina, vedelik aitab kaasa seedetegevusele, hoiab õiget elektrolüütide tasakaalu jpm.
Nii nagu inimesed, kipuvad ka lemmikud kuumaga kaotama kehaniiskust, ainult et, kui inimesed jahutavad oma keha higistades, siis nt koerad suudavad higistada vaid oma käppade taldadega. Õnneks, on loodus leidnud kompensatsioonimehhanismi – koerad jahutavad ennast valdavalt lõõtsutades. Seejuures kassid, reeglina, ei lõõtsuta; kui nad seda siiski teevad, võib olla ülekuumenemine juba päris tõsine või on kassil muud tõsised probleemid, mis vajavad erakorralise meditsiini abi. Kassid jahutavad ennast pigem valides varjulisemaid kohti, kus olla.
Mis on hüdratsioon?
Hüdratsiooni tase ehk vedeliku kogus kehas, mida määratakse vastavalt sellele, kui palju vedelikku võetakse sisse läbi joomise-söömise ja kui palju vedelikku väljutatakse jääkmaterjalide, higistamise, lõõtsutamise ja väljahingamisega. Dehüdratsioon väljendab ulatuslikku vedeliku kadu läbi puuduliku vedeliku tarbe ja/või vedeliku kao, mis viib keha üldise veetustumise taseme languseni.
Dehüdratsioon on tõsine probleem, mille tähelepanuta jätmine väljendub nt vereringe halvenemise, mitmete organite töö languse, kehatemperatuuri regulatsioonihäirete, südamelöögi häirete ja neuroloogiliste probleemidega.
Kuidas määrata hüdratsiooni taset kehas?
Palava ilmaga võib dehüdratsioon e. veetustumine tulla ootamatult ja seetõttu tasuks perioodiliselt teha oma lemmikule turjanaha testi – tuleb lihtsalt tõmmata lemmiku abaluude vahelises piirkonnas olev nahavolt üles ja siis see lahti lasta. Kui lemmiku hüdratsiooni tase on normaalne, vajub nahk kohe tagasi. Kui lemmik on veetustunud vajub turjanahk oma kohale tagasi hästi aeglaselt, hullemal juhul jääb nö “hari” seisma – see on juba erakorraline juhus ja vajab kohest loomaarsti abi.
Samuti võib kontrollida lemmiku igemete niiskust. Normaalsel juhul on igemed katsudes niisked ja läikivad. Dehüdreeritud loomal aga kuivad ja kleepuvad.
Jälgima peab ka lemmiku üleüldist olekut. Kui esineb väsimust, nõrkust, langenud söögiisu, hingeldamist, silmade sisse langemist, depressiivsust, tasub pöörduda loomaarsti poole.
Kuidas lemmikut hüdreerida?
Kui teie lemmik on veetustunud, tuleb vältida seda, et anda loomale korraga palju juua – see võib tekitada oksendamist. Veetustunud lemmikule tuleb anda juua ühe teelusika kaupa iga 10 minuti tagant mitme tunni jooksul. Ja ka siis tasuks pöörduda loomaarsti poole.
Kõige parem on aga ennetada potentsiaalselt ohtlikku olukorda ja jälgida, et lemmikutel oleks vesi alati kättesaadav! Parem, kui isegi mitu kaussi erinevates kohtades, sest kuumaga võib vesi ära aurustada ja kauss võib märkamatult kuivaks jääda. Vett tuleb vahetada iga päev ning oluline on pöörata tähelepanu ka joogikausi puhtusele, sest kuumaga on ka nt igasugused bakterid väga entusiastlikud paljunema, eriti niiskes kohas.
Kassidele tasuks pakkuda voolavat vett või kasutada nt spetsiaalseid kasside purskkaevusid. Kassid hindavad väga ka ulatuslikku valikut erinevatest materjalidest joogikausside näol – põhimõtteliselt nagu ka inimene, kes eelistab veini juua ilmselt kaunist pokaalist, mitte plasttopsist.
Lisajahutust võib pakkuda ka sellega, et lisada veele jääkuubikuid. Kui lemmik vajab siiski täiendavat lisamotivatsiooni vee tarbimiseks, võivad need jääkuubikud olla nt puljongist (kuid sel juhul peab olema ka tavalist värsket vett saada).
Jääkuubikute jäätist võib pakkuda lemmikule ka niisama ja „jäätise“ sisse võib külmutada ka paar maiustust, et lemmikul oleks huvi kuubikut lakkuda. Kuigi, kui kasutada FoodStudio puljongeid, ei ole maiust isegi vaja, sest puljong ise on juba nii maitsev! Külmutatud maiuseid tasuks proovida teha ka kassidele, kuid kuna nemad lahendavad asju alati omamoodi, võivad nad jääkuubikut hoopis toredaks mänguasjas pidada ja seda mööda elamist taga ajada – libiseb ju hästi! Aga iga kass on erinev ja katsetada tasub, sest kassid on muidu ka pigem kehvad vedeliku tarbijad – eriti need, kellel lisaks ka mõni haigus nagu nt neerupuudulikkus.
Veel ideid:
Koerte ja kasside termoregulatsiooni aitab hoida ka nt karvastik! Võiks ju arvata, et kui suvekuuma perioodiks koer/kass ära pügada, teeme me talle sellega teene, kuid ei – see kõik oleneb karva tüübist ja lemmiku tõust. On tõuge, nt spits, malamuut, samojeed jt, kelle karva kohe kindlasti ei tohi pügada lühikeseks (eriti nende jahutamise eesmärgil). Küllaga peab jälgima, et nende karv oleks korralikult hooldatud – kammitud, puhas ja karvapulstikute vaba.
Karva erinevate kihtide vahele tekkivad õhukogud soojendavad lemmikut talvel ja jahutavad suvel. Lisaks, võib liiga lühidalt pügatud karv muuta koera/kassi päikesepõletustele vastuvõtlikuks.
Jälgi, et palava ilmaga oleks koeral varjuline koht, kuhu varjuda. Paljud koerad armastavad basseine või vihmutitega mängimist. Kui seda võimalust ei ole, võib koera lihtsalt katta külma veega niisutatud rätikuga. Lemmikloomapoodides on saadaval ka jahutusmatte, mis on erinevate toimemehhanismidega ning pakuvad lemmikule mõnusat jahutust.
Jalutamas tasuks käia kas vara hommikul või hilja õhtul, et vältida seda kõige kuumemat aega. Pikematel jalutuskäikudel päevasel ajal, võib kasutada jahutusvesti (ja kohe kindlasti peaks kaasa võtma veepudeli ka koerale.
Kokkuvõtteks tasub kuumal ajal ka oma lemmikutel silma peal hoida ja hoolitseda nende heaolu eest. Mõni loom talub kuumust paremini, teised halvemini. Õnnetumad on kindlasti ülekaalulised ja haiged loomad. Kui aga jälgida eelpool mainitud soovitusi, saab iga lemmik suveperioodi rõõmsalt nautida!