Meie veebilehe kasutamise jätkamisega nõustute küpsiste kasutamisega. Kui soovite keelata küpsiste salvestamist teie seadmesse, kohandage palun oma brauseri turvaseadeid.

Loe lähemalt

KAS SINU KASS JOOB PIISAVALT?

Autor: FoodStudio

20.05.2022

Kes poleks kuulnud kasside vähesest joomisharjumusest ja kõikidest imenippidest, mida omanikud kiisu ülekavaldamiseks ette võtavad. Kogusime kokku erinevad nõuanded ning lisame nippide arsenali ka puljongi, mille tugev lõhn ja maitse võib kehva rutiini murdmisel abiks olla. Kui sinu kassi joomisharjumusega on kõik hästi, siis puljongis sisalduv kollageen paneb ka karva läikima ning aitab hoida saledat joont, mis pole mitte vähem olulised hea tervise tagamiseks.

Aga kõigepealt vähese joomise põhjustest!

  • Kassid on pärit Aafrikast ja geneetiliselt loodud toime tulema kõrbetingimustes. Vastupidiselt koertele, kes keha jahutamiseks lõõtsutavad, ei kaota kassid väljahingates praktiliselt üldse vedelikku. Samuti on nende neerud loodud vedelikku nö kokku hoidma ehk uriini kontsentreerima ja seeläbi vähe pissima. Seega saab öelda, et kassid on loodudki vähe jooma, kuid tänasel päeval, kus metskassist on saanud kodukiisu, tahame me kõik, et armas Lemmik elaks pika ja terve elu. Just seesama uriini kontsentreerimine ongi üheks põhjuseks, miks kassidel on enamlevinud probleemiks neerude ja kuseteedega seotud haigused. Seda saab ennetada organismi vedeliku taseme tõstmisega.
  • Kassid on väga nõudlikud vee kvaliteedi, temperatuuri, jooginõu materjali ja suuruse ning asukoha suhtes. Kui midagi ülaltoodust on valesti, siis ta lihtsalt ei joo ja kõik. Kõlab nagu võimatu mission 😊 Tegelikult siiski mitte, sest õnneks on kasside käitumist piisavalt uuritud ja nende eelistused päevavalgele toodud. Nendest juba edaspidi täpsemalt.
  • Kassid on väga kinni rutiinis ja enda harjumustes. See puudutab ka toitu ja jooki. Kui kass pole väiksest peale kokku puutunud ja seeläbi harjunud erinevate maitsete ja tekstuuridega (tahke, vedel, kuivtoit, tükkidega tekstuur, pasteet jne), siis on üsna raske teda veenda midagi uut ka proovima. Mida vanem on kass, seda raskem on ka muudatust läbi viia.
  • Loomulikult on kassid ka kavalad ja lasevad ennast mõnuga ära hellitada. Kui ta saab alati toidust või joogist keeldudes midagi muud, siis on see juba omaette rutiin, millest väljuda keeruline. Samuti on oluline kassile tähelepanu pöörata ning temaga mängida ka piisavalt väljaspool toitmist, sest muidu üritab kass talle osutatud tähelepanu ja hoolitsust lihtsalt pikendada.

Kui palju vedelikku kass vajab?

Ühest vastust tegelikult ei olegi, sest kõik sõltub kassi toitumisest, tervisest ja vanusest. Keskmiselt võiks aluseks võtta 0,5 l päevas, aga nagu öeldud võib see varieeruda. Oluline on eelkõige jälgida, kas kass üldse joob ja kui palju. Kassid on tihti öise eluviisiga ning võivad just öösiti juua. Selleks tasub jälgida veekogust ka kausis ning mitte ainult kassil silma peal hoida.

  • Oluline roll on toidul, mida kass sööb. Kui ta saab ainult kuivtoitu, siis on vedeliku vajadus kindlasti suurem kui konserviga toites, sest konservides võib olla kuni 80% vett. Kindlasti on vajadus ka kõrgem kui kassile antakse inimeste toidulaualt maitsestatud palasid (soolased, vürtsikad jne)
  • Vedeliku vajadus on kõrgem ka kassipoegadel, kes kulutavad palju rohkem energiat ning ka tiinetel või imetavatel loomadel, kellel kulub samuti rohkem energiat ja kaotavad ise rohkem vedelikku.
  • Samuti vajavad rohkem vedelikku haiged või nt operatsioonist taastuvad loomad.

Nii, kass ei joogi piisavalt! Mida teha?

  • Esimese sammuna tuvasta, kas probleem võiks olla toidu ja joogi “vales” serveerimises. Paljudele kassidele ei meeldi, kui toit ja jook on kõrvuti. Sellel on ka kassi juurtega seotud põhjused. Kõrbes saaklooma murdes ja ära süües tavatses ta kohe ka kõik hädad korjuse kõrvale teha. Joomiskoht oli teises kohas ja kristalselt puhas. Kui nüüd pakkuda talle kõrvuti nõudest juua ja süüa, siis võib see vana instinkt käivituda ning ta keeldub joomast.
  • Jooginõusid tasub panna erinevatesse kohtadesse. Võimalusel ka kõrgematele pindadele ja tema liikumise teekondadele. Üsna pea selgub, millistest saavad tema lemmikud. Lisaks on vaja talle joomist ka meelde tuletada, sest loomuomane vajadus on madal ning kui veekauss jääb teele ette, siis suurendab see samuti joomisharjumuse tekkimist.
  • Kassid joovad reeglina ainult puhast vett. Vahetage kaks korda päevas. Nad võivad olla pirtsakad ka vee temperatuuri osas. Testige jääkülmast kuni soojani välja. Eriti pirtsakad võivad keelduda ka kraaniveest kõrvalmaitse pärast, siis võib katsetada ka pudeliveega.
  • Probleemiks võib olla jooginõu suurus ja materjal. Kassidele tihti ei meeldi kui vurrud puutuvad kausi äärt. Seega tasub igaks juhuks valida suuremad ja laiemate äärtega jooginõud ning materjalina eelistada klaasi ja keraamikat, sest neis tekib liikuva vee või lainetuse efekt, mis kassidele tundub paremini sobivat.
  • Voolav vesi on paljude kasside lemmik. Võimalusel proovige teda ahvatleda tilkuva kraani või purskkaevuga jooginõuga.
  • Kui ükski ülaltoodud nipp ei pane kassi rohkem jooma, siis on ilmselt probleem tekstuuris. Kassile lihtsalt ei meeldi vedel tekstuur. Lahenduseks on tema lemmiktoidule vedelikku vaikselt juurde lisada. Kuivtoiduga tasub muidugi ettevaatlikult tegutseda, sest suure tõenäosusega keeldub kass ka “pudrust”, mis üsna kiiresti tekib.

Aeg on proovida puljongit!

  • Esimese sammuna tasub katsetada puhta puljongiga. FoodStudio valikus on kaks maitset – kala ja kalkun. Valige alustuseks see maitse, mida kass tavaliselt eelistab ka oma toitudes. Kui ta ikkagi kalaga konserve ei taha, siis on tõenäosus kalaga puljongi eelistamiseks ka väiksem. Võimalik, et puljongi tugev lõhn ja maitse on piisavalt atraktiivsed ning ta hakkab jooma ning rohkem trikitama ei peagi.
  • Kui kass puhast puljongit ei joo, siis võib proovida veega lahjendada. Puljong muudab vee lõhna ahvatlevamaks, aga samas ei ole liiga tugeva maitsega, mis puhta puljongi puhul võis tunduda võõras.
  • Sega puljongit tavatoidu hulka. Kindlasti jälgida, et kalapuljong oleks kalatoitudega ja kalkun lihaga koos, et võõras lõhn liigselt ei domineeriks. Järk-järgult vedeliku kogust suurendada ning proovida mingil hetkel uuesti puhast puljongit anda.
  • Kui kass on harjunud kodutoiduga, siis kasuta puljongit komponendina. Võid lisada lihatükke ja pakkuda supina või püreestada pasteediks.
  • Kui pakud puljongit joogiks, siis serveeri joogikoha juures.
  • Serveeri puljongit toatemperatuuril, sest siis on lõhn ja maitse tugevamad. Samas kui kass eelistab pigem jääkülma vett, siis on mõistlik ka puljongit otse külmikust pakkuda.

 

TÄHELEPANU! Kui kass hakkab järsku enneolematult palju jooma ja pissima, siis on see pigem märk mõnest haigusest. Kindlasti külastada veterinaari! Kassi jooma meelitamine ning puljongi lisamine menüüsse ei too kindlasti kaasa drastilisi muutusi senises käitumises, vaid aitab vedeliku tarbimist tõsta.